Vietnam, země snů

Do země, která má zájem o české turisty, do Vietnamu, byli pozváni na fam trip české outgoingové cestovní kanceláře, média a zástupci státní správy, která má v portfoliu cestovní ruch. Skupinu doprovázel obchodní atašé Velvyslanectví VSR v ČR pan Ph. D. Tran Hiep Thuong.

Organizace cesty, která proběhla od 6. 9. 2016 do 15. 9. 2016, se ujalo Velvyslanectví VSR v ČR ve spolupráci s Vietnam Airlines a jejich GSA v ČR, Státní správou cestovního ruchu Vietnamu, společnostmi EAST SEA a Vietnamtourism Hanoi, touroperátorem, kterého v ČR oficiálně zastupuje CK EUROVINA. Tito partneři cestu také sponzorovali.

Poznávací cesta navázala na třídenní 12. ročník Mezinárodní veletrhu cestovního ruchu ITE HCMC, který se konal v Ho Či Minově Městě. Ve 280 stáncích se prezentovalo 32 zahraničních cestovních kanceláří, 28 místních subjektů, 31 měst a provincií Vietnamu. Účastníky byly kromě cestovních kanceláří hotely, resorty a letecké společnosti z 22 zemí Asie a Evropy. Na jednání přijelo více než 300 nákupčích, což je více než čtyřicetiprocentní nárůst oproti loňskému roku, a patnáctiprocentní nárůst zaznamenal počet vystavovatelů.

Místo konání veletrhu, Ho Či Minovo Město, dříve Saigon, je větší a modernější než hlavní město Hanoj. Je bránou do delty Mekongu, městem moderních mrakodrapů, pagod i koloniální architektury, kterou reprezentuje katedrála Notre Dame, budova pošty, opery, radnice a několik hotelů. Ve velké tržnici, plné barev a vůní, se odehrává běžný život místních obyvatel. Podnikněte výlet do venkovního muzea podzemní vesnice Cu Chi, kde se místní lidé ukrývali během zvýšeného nebezpečí v době války s USA.

Foto: Sylva Santarová

Foto: Sylva Santarová

Naproti tomu v Hanoji na vás dýchne silněji atmosféra starého Vietnamu. Úzké uličky „Staré čtvrti“ plné krámků, kavárniček, restaurací a nejrůznějších řemeslnických dílen se nejlépe vnímají ze sedadla rikši. Míjíte nádherné staré kupecké domy, vnímáte život místních lidí odehrávající se na ulici a kroutíte hlavou nad neuvěřitelným dopravním provozem. Dorazíte k červenému mostu, který vede na ostrov v jezeru Hoan Kiem s nádhernou pagodou Tran Quoc. Velmi klidným a harmonicky působícím místem je stále velmi uctívaný areál Chrámu literatury. Veliký otevřený prostor, který protínají rušné silnice, ovládá Ho Či Minovo mauzoleum. V obou městech se nacházejí muzea, která rovněž stojí za to navštívit.

Zatímco obě města spojuje čilý dopravní ruch, celý Vietnam skvělá rozmanitá kuchyně a charakteristické kónické klobouky.

Lodní výlet v deltě Mekongu silně připomíná projížďku po řece Chao Praya v Bangkoku, avšak plovoucí trhy jsou diametrálně odlišné. Na rozdíl od těch turistických v Thajsku, tady dodnes slouží řeka k obchodování s ovocem, zeleninou a rybami i jako dopravní tepna pro přepravu velkých nákladů. Trh začíná velmi brzy ráno, už kolem páté.

Vietnam je země, o které se toho mezi lidmi ví poměrně málo, nebo o ní panují zkreslené představy. Ve skutečnosti je to nádherná země s milými lidmi, bohatou kulturou, krásným mořem, rozmanitou krajinou a zajímavými místy. Má památky UNESCO, nabízí odpočinek, zážitky i adrenalin. Určitě stálo za to Vietnam navštívit, a tak nám vůbec nevadilo, když nám občas v ráji zapršelo.

Foto: Sylva Santarová

Foto: Sylva Santarová

U jedné z nejkrásnějších zátok světa jsme vyzkoušeli luxusní resort THE ANAM*****, který leží v Cam Ranh, v blízkosti města Nha Trang. Více než 300 metrů žlutého pudrového písku lemovaného palmami omývají vlny Jihočínského moře. Je snadno dostupný po silnici, železnici i letecky, poskytuje nádherné výhledy na tyrkysové moře a jeho ostrovy i na džunglí zarostlé hory. Vily, bary, restaurace a bazény jsou rozesety v nádherné exotické zahradě zkrášlené vodními plochami s obřími dekorativními vázami. V resortu se snoubí šarm koloniální éry se servisem, designem a pohodlím hodným 21. století. Více: www.theanam.com.

Z resortu jste do 15 minut na jednom ze dvou golfových hřišť v okolí, další je na ostrově Hon Tre. Půl hodiny je to do přístavu, odkud se podnikají lodní výlety na okolní ostrovy, kde kromě relaxu na krásných plážích a plavání můžete přidat potápění a parasailing. V případě nepřízně počasí si s nadhledem prohlédněte již stoletý Národní oceánografický institut s ukázkami podmořského života.

Sylva Santarová

Zdroj: http://www.ttg.cz/vietnam-zeme-snu/